Kiedy w latach dziewięćdziesiątych zlikwidowano obowiązek nauczania języka rosyjskiego w szkołach publicznych, większość z ówczesnych placówek edukacyjnych całkowicie zrezygnowała z nauczania tego języka. Polacy od dawna mieli raczej negatywny stosunek, zarówno do Rosji jako takiej, jak i języka rosyjskiego, którego uczyć się, chcąc, nie chcąc, musieli.
Decyzja ta była niejako strzałem w stopę, ponieważ w szybkim czasie okazało się, że Rosja jest nie tylko naszym historycznym wrogiem, ale przede wszystkim doskonałym rynkiem zbytu. Ale jak wiadomo, żeby gdzieś robić jakiekolwiek interesy, trzeba mieć możliwość porozumiewania się językiem danego kraju. W ten sposób język wygnany ze szkół, stał się nagle niezwykle potrzebny, a firmy prowadzące handel z Rosją, zaczęły na gwałt poszukiwać ludzi, którzy potrafili sprawnie władać językiem rosyjskim.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nauka języków obcych w szkole, pozostawia wiele do życzenia, ale w przypadku nauki języka rosyjskiego, taka wczesna edukacja miała bardzo duży plus, który niezwykle pomagał w dalszej nauce rosyjskiego. Mianowice, była nim znajomość rosyjskiego alfabetu, który znacznie różni się od naszego własnego.
Mając podstawy rosyjskiego zdobyte w szkole, o wiele szybciej można było nauczyć się go w pełni, w stopniu jak najbardziej komunikatywnym, zarówno w piśmie, jak i w mowie. Dzięki uczestnictwu w różnego rodzaju kursach czy szkołach językowych, można było dość szybko przyswoić sobie mowę potoczną czy potrzebne słownictwo.
Dzisiaj chcąc się nauczyć języka rosyjskiego wiele osób ulega zniechęceniu na samą myśl o konieczności nauki nowego alfabetu. A język rosyjski pomimo jego praktycznego wykreślenia z publicznego nauczania, okazuje się coraz bardziej poszukiwany.
Biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną na świecie, możemy być zmuszeni do jeszcze większego zacieśnienia więzi gospodarczych, a nawet politycznych, z Federacją Rosyjską. Może to przynieść Polsce olbrzymie korzyści, ponieważ jakby nie było, Rosja nadal jest olbrzymim rynkiem zbytu oraz miejscem, w którym z powodzeniem można inwestować.
Jak widać decyzja o wyłączenia języka rosyjskiego z większości polskich szkół, była zbyt pochopna i w efekcie niezbyt dla nas korzystna.
Źródło – tłumacz polsko rosyjski